چه کسی صاحب اینترنت است؟

به گزارش وبلاگ پوشه، اینترنت در واقع بستری است که وب به صورت نرم افزاری روی آن قرار می گیرد و امکان دسترسی به اطلاعات را به ما می دهد. نکته قابل توجه این است که تیم برنرز لی وب را ثبت اختراع نکرد و همه از آن به صورت مجانی استفاده می نمایند.

چه کسی صاحب اینترنت است؟

دنا رزمهر| در چند دهه گذشته، اینترنت در بشر انقلابی را رقم زده و یکی از مهم ترین چیز هایی است که بشر دست به اختراع آن زده. اما اینترنت چیست؟ از کجا کنترل می گردد؟ این انقلاب از سال 1969 در یکی از بخش های وزارت دفاع آمریکا که مربوط به تحقیقات بود و اختصارا آرپا ARPA نام داشت، شروع شد.

ابتدا با اتصال چند دانشگاه از این طریق به هم با نام آرپانت پایه گذاری و سپس با گسترش این طرح ایده ساخت اینترنت قوی تر شد. 20 سال بعد، دانشمندی انگلیسی، تیم برنرز لی، به منظور برطرف مسائل شبکه وب دنیا گستر WWW را معرفی کرد.

معمولا اصلاحات وب و اینترنت به صورت مترادف استفاده می شوند که اشتباه است. اینترنت در واقع بستری است که وب به صورت نرم افزاری روی آن قرار می گیرد و امکان دسترسی به اطلاعات را به ما می دهد. نکته قابل توجه این است که تیم برنرز لی وب را ثبت اختراع نکرد و همه از آن به صورت مجانی استفاده می نمایند.

اینترنت چگونه کار می نماید؟

اینترنت در حال حاضر مهم ترین راه ارتباطی در سراسر دنیا محسوب می گردد. در اینجا سؤالی که پیش می آید، این است که اینترنت دقیقا چگونه همه را به هم متصل می نماید؟ این کار از سال 1854 برای کابل های تلگراف مسبوق به سابقه است؛ یک کار مهندسی ساده با یک فیبر نوری پیچیده شده در لایه های محافظتی. تا سال 2017 چیزی حدود 420 کابل به طول 1.1 میلیون کیلومتر (تا سال 2017) در زیر زمین و دریا ها کشیده شده است.

این کابل ها با کشتی ها جابه جا شده و در اعماق اقیانوس ها جای می گیرند. اما نکته جالب این است که این کابل ها به شدت در معرض آسیب هستند و در راستای همین مسئله واضح است اینترنت تا چه درجه ای آسیب پذیر است.

صد البته در سال های گذشته با تکنولوژی های جدید اینترنت به وسیله ماهواره ها جا به جا می گردد. تا کنون نیمی از جمعیت دنیا به اینترنت دسترسی دارند و این امر همچنان در حال گسترش است.

چه کسی صاحب اینترنت است؟

بهتر است بگوییم صاحبان اینترنت همه کس و هیچ کس هستند. اینترنت اساسا متعلق به کسی نیست، اما کشور ها می توانند دسترسی مردم را نسبت به آن محدود نمایند؛ مانند کاری که چین در منع دسترسی مردمش به سایت یوتیوب می نماید. در سال 2016 دولت آمریکا مالکیت پایگاه داده های مربوط به دامین ها را به مرکزی به نام ICANN داد که انحصارا این وظیفه را در 20 سال گذشته بر عهده داشته است.

این به این معناست که این قدرت انحصارا در دست مردم قرار گرفته است. این مؤسسه مرکزی مستقل است که برای انجام دادن این وظیفه مهم هر سه ماه جلسه ای برای به روز نگه داشتن این دامین ها انجام می دهد. این مؤسسه تنها یکی از مراکزی است که وظیفه کنترل بر درست اجراشدن اینترنت را دارد.

مراکز دیگری مانند تیم ضربت مهندسی اینترنت و... نیز به این منظور در حال فعالیتند. اینترنت تاکنون تأثیر مهمی بر بشر حال حاضر گذاشته است. به مدد اینترنت افراد با به اشتراک گذاشتن اخبار و مسائل و مشورت دریافت و ارتباط با دیگران موقعیت منحصربه فردی دارند؛ چیزی که در گذشته و بدون اینترنت ممکن نبود.

آینده اینترنت چگونه خواهد بود؟

همان طور که تعیین است، اینترنت قاعدتا به سمت سرعت بیشتر خواهد رفت. اینترنت 5G در آینده نزدیک با سرعتی 10 برابر سرعت تکنولوژی 4G در انتظار کاربران است که در حال حاضر به لحاظ امنیتی مورد پرسش سیاست مداران قرار گرفته است. این تکنولوژی بسته به هر کشور بین سال های 2019 و 2020 به بهره برداری خواهد رسید.

اما مسئله دیگری که در آینده اینترنت دخیل خواهد بود، بحث ماده 30 اتحادیه اروپاست؛ ماده قانونی که اتحادیه اروپا درباره به اشتراک گذاری و حق امتیاز مطرح نموده است که همه بحث اشتراک گذاری در اینترنت را زیر سؤال می برد. چنین قوانینی می تواند گروه های کوچک خلاق را نابود کند.

اما در آخر، باید اذعان کرد اینترنت در آینده ما گره خورده است و ما ناگزیر به کم کردن مسائلی که به وجود می آورد، هستیم. در عصر حاضر کمتر کاری مستقل از اینترنت راه خود را به سمت پیشرفت جلو می برد.

اینترنت بستر منحصر به فردی برای اصناف گوناگون به وجود آورده و به هر کاربر فرصت تجربه ای جدید برای اشتراک گذاری و گفتگو داده و در نهایت این چیزی است که اینترنت را به مهم ترین اختراع بشر تبدیل می نماید.

منبع: رونامه شرق به نقل از تکرسا

منبع: فرادید

به "چه کسی صاحب اینترنت است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی صاحب اینترنت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید