هالیوود چگونه از ترمیناتور به حضیض مارول رسید

به گزارش وبلاگ پوشه، مارول چیست و چرا این روز ها از سوی بعضی بزرگان و پیشکسوتان سینمای دنیا علیه این غول فیلمسازی امریکایی موضع گیری می گردد؟

هالیوود چگونه از ترمیناتور به حضیض مارول رسید

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ پوشه، به نظر می رسد آنچه باعث شده تا کمپانی سینمایی مارول این روز ها زیر شدیدترین انتقاد های بعضی چهره های شاخص سینمایی قرار بگیرد این است که اصالت سرگرمی در این آثار حرف اول را می زند. مارول طی کمتر از دو دهه و به ویژه طی سال های اخیر توانسته به لحاظ جذب تماشاگر برای آثارش پیروز عمل کند و معمولاً بسیاری از آثار این کمپانی در میان باکس آفیس های این سال ها قابل مشاهده است. باکس آفیس به لیست 10 فیلمی گفته می گردد که در جدول هفتگی آثار سینمایی بیشترین فروش را به خود اختصاص داده باشند.

مارول کمپانی ای است که به ساخت فیلم های ابرقهرمانی مشهور است؛ آثاری که با رؤیا ها و تخیلات انسان قرون 20 و 21 شکل گرفته است. اسپایدرمن، تسخیرناپذیران، مرد آهنی، هالک شگفت انگیز و فیلم هایی از این دست جزو آثاری هستند که مارول با ساخت آن ها توانسته دنیایی ابرقهرمانی و پرحادثه ای برای مخاطبان سینما بسازد و از راه فروش این آثار خود را در صدر پرفروش های سینما مطرح کند؛ آثاری که به شدت می توانند به خصوص برای گروه سنی کودک و نوجوان سرگرم نماینده باشند و البته با رده های سنی بالاتر هم بسته به روحیه و سلایق افراد ارتباط خوبی برقرار نمایند. حادثه و رفتار های فوق العاده ای که انجام آن از دست بشر معمولی ساخته نیست در این آثار حرف اول را می زند. ابرقهرمانی که هیچ نیرویی نمی تواند جلوی او را بگیرد و یک تنه می تواند مقابل یک ارتش بایستد و همه را غافلگیر کند. این همان چیزی است که در قالب بازی های ویدئویی نیز توانسته دنیا ذهنی بچه ها و نوجوانان را به تسخیر خود درآورد.

نه فانتزی و نه علمی- تخیلی!

شاید گفته گردد که ساخت چنین آثاری در هالیوود تازگی ندارد و پیش از این اینگونه آثار به مراتب ساخته شده اند و فروش بالایی هم داشته اند، اما این تلقی خام است. ابتدا باید مطرح نمود که آنچه به عنوان ژانر علمی- تخیلی و همچنین ژانر فانتزی در سینمای غرب مطرح بوده و است با نمونه آثاری که کمپانی مارول می سازد تفاوت اساسی دارد. آثار مارول در قالب ژانر علمی- تخیلی نمی گنجند. ژانر علمی- تخیلی به آن گونه از آثاری اطلاق می گردد که در آن مباحث علمی و حتی فلسفی در قالب حوادث و اتفاقات خارق العاده خود را نشان دهد.

برای مثال از فیلم ترمیناتور می توان به عنوان یکی از آثار ماندگار تاریخ سینما که در این ژانر ساخته شده است یاد کرد؛ فیلمی که در آن به مباحث عمیق فکری و فلسفی ناظر بر رخداد های آخرالزمانی چه در قالب دیالوگ های ماندگار و چه در قالب رخداد و قصه فیلم پرداخته شده است؛ فیلمی که بی تردید یکی از ماندگار های تاریخ سینمای دنیا است و همیشه در میان 100 فیلم برتر تاریخ سینما در لیست های معتبر می توان نام آن را دید.

آثار مارول را در قالب ژانر موسوم به فانتزی هم نمی توان جای داد؛ ژانری که در قالب آن آثار تقریباً مهمی، چون ارباب حلقه ها و مجموعه آثار هری پاتر جای می گیرند و توانسته اند با مؤلفه ها و شاخصه های تعیین توجه تماشاگران عادی و نیز منتقدان معتبر و جدی سینما را نیز به خود جلب نمایند. اما آثار مارول با وجود پرفروش بودن طی دو دهه اخیر هیچ کدام در حدی نیستند که در میان آثار ماندگار دنیا قرار بگیرند و حتی جشنواره های معتبر و غیرمعتبر فیلم دنیا نیز هرگز تمایلی به حضور این آثار نمی بینند.

با این حال هرچه جلوتر می رویم آثار مارول ذائقه تماشاگران را در دست گرفته و توانسته گیشه ها را تسخیر کند، ولی منتقدان و سینماگران معتبر دنیا نظر دیگری دارند. در هفته اخیر مارتین اسکورسیزی و فرانسیس فورد کاپولا درباره مارول نظراتی منفی ارائه داده اند.

آثار مارول ارزش سینمایی ندارند

مارتین اسکورسیزی فیلمساز مشهور امریکایی که با فیلم جدیدش مرد ایرلندی (The Irishman) این روز ها در مرکز توجه منتقدان و رسانه ها واقع شده است در مصاحبه ای با مجله امپایر آثار سینمایی مارول را با پارک های تفریحی مقایسه نموده و گفته نمی توان این فیلم ها را سینمای حقیقی در نظر گرفت. اسکورسیزی در مصاحبه با مجله امپایر گفته فیلم های مارول را تماشا نمی نماید: این فیلم ها را تماشا نمی کنم. سعی نموده ام ببینمشان، ولی این سینما نیست.

اسکورسیزی معتقد است با نگاهی صادقانه به این آثار و با توجه به اینکه بازیگران این فیلم ها تمام کوشش شان را برای ایفای نقش به بهترین نحو انجام می دهند باید فیلم های مارول را به پارک های تفریحی تشبیه کرد.

کارگردان فیلم سینمایی مرد ایرلندی معتقد است آثار مارول سینمایی نیست که در آن انسان ها کوشش می نمایند تجربیات عاطفی و روانشناختی را به انسان دیگر منتقل نمایند.

سخنان صریح و کم وبیش تند اسکورسیزی واکنش هایی را در میان دست اندرکاران آثار ابرقهرمانی ایجاد نموده است. جاس ویدون کارگردان دو قسمت از مجموعه انتقامجویان با تأکید بر اینکه نکته مدنظر مارتین اسکورسیزی را درک می نماید در واکنش به سخنان او پای جیمز گان را وسط کشیده و به فیلمی، چون نگهبانان کهکشان اشاره نموده تا از بعضی ارزش های دنیا مارول و سینماگران فعال در آن دفاع کند.

خود جیمز گان هم به این گفته ها پاسخ داده است. جیمز گان گفته: اسکورسیزی جزو پنج فیلمساز زنده محبوب من در سینماست. هنگامی که فیلم آخرین وسوسه مسیح ساخته اسکورسیزی بدون آنکه دیده گردد توسط مردم مورد بی اعتنایی نهاده شد، عصبانی شدم و حال اینکه می بینم اسکورسیزی هم آثار من را به همین شکل قضاوت می نماید ناراحتم نموده است.

محصولات مارول نفرت انگیزند

خالق فیلم ماندگار پدرخوانده که همچنان در بسیاری از لیست های معتبر سینمایی دنیا رده اول را به خود اختصاص داده و خیلی ها آن را بهترین فیلم تاریخ سینما قلمداد می نمایند نیز به جمع منتقدان تازه محصولات مارول پیوسته و عنوان نموده این فیلم ها نفرت انگیزند!

فرانسیس فورد کاپولا در حاشیه دریافت جایزه از جشنواره لومیر در مصاحبه با سایت یاهو از حرف های اسکورسیزی درباره سینمای ابرقهرمانی و مارول حمایت کرد و گفت: وقتی مارتین اسکورسیزی می گوید که فیلم های مارول سینما نیست، حق دارد. چون ما انتظار داریم از سینما چیزی به دست بیاوریم. انتظار داریم سینما کمی دانش، کمی روشنگری، کمی الهام به ما بدهد. من نمی دانم با دیدن دوباره و دوباره این فیلم ها کسی چیزی به دست می آورد؟ مارتین مهربان بود وقتی که گفت: این سینما نیست. او نگفت، اما من می گویم این فیلم ها نفرت انگیزند.

باید دید اینگونه اظهار نظرات چقدر می تواند در آینده فیلمسازی مارول و مسیری که اینگونه آثار برای در دست دریافت نبض تماشاگران طی می نمایند، اثرگذار باشد.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "هالیوود چگونه از ترمیناتور به حضیض مارول رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هالیوود چگونه از ترمیناتور به حضیض مارول رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید