کلانتری: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید

به گزارش وبلاگ پوشه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند که امروز خود پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند. یک عده می خواهند سرمایه گذاری نمایند، یک عده کار نمایند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

کلانتری: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید

به گزارش وبلاگ پوشه، شب گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای آنالیز وضعیت راه اندازی منطقه ویژه شمال استان وارد بوشهر شده و صبح امروز -جمعه 3 آبان ماه- راهی بندر دیلم شد. در این بازدید که به همراه استاندار بوشهر، نماینده شمال استان و مسئولان محیط زیست استان صورت گرفت، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی بوشهر مطرح نمود: به مشاور شهرساز گفته شده حتی در حاشیه ها نیز طرح های غیر آلاینده پیش بینی کند و همه موارد طبق نظر محیط زیست استان رعایت شده است. پالایشگاه گاز پیش بینی شده را حذف و به جای آن صنایع پایین دست غیر آلاینده پیش بینی نموده ایم و در واقع بر روی ارزش افزوده تمرکز نموده ایم.

مهدی صفوی ادامه داد: فاصله تا سکونت گاه ها و مسائل دیگر نیز در نظر گرفته شده است، برای آب شیرین کن و اسکله نیز ارزیابی کامل اجرا شده است.

اسکله و آب شیرین کن را فراموش کنید

پس از آن عیسی کلانتری -رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- با صراحت گفت که اسکله و آب شیرین کن را فراموش کنید، و مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی بوشهر نیز خاطرنشان کرد که چون نظر سازمان محیط زیست مخالف بود، و به دستور استاندار این دو را ندیده ایم و در بقیه موارد نیز هیچ اشکال فنی نداریم.

حذف پالایشگاه نفت و گاز، آبشیرین کن و اسکله

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به جزئیات طرح اعلام کرد: قبلا که منطقه در نظر گرفته شده 3 هزار و 800 هکتار بود، تمام خوریات و ریزخورها در طرح بودند، که با مصوبه کمیته ارزیابی، طی آنالیز های میدانی تمام خورها را حذف کردیم. پس از آن از طرف دفتر ارزیابی و محیط طبیعی اعلام شد که حریم خورها نیز باید حذف گردد، لذا حریم 200 متری خورهای اصلی و حریم 60 متری خورهای فرعی را از منطقه کسر کردیم.

فرهاد قلی نژاد توضیح داد: در مجموع یک هزار و 407 هکتار از محدوده اولیه کسر شد، و معاونت محیط طبیعی نیز تاییدیه حذف خوریات را صادر کرد. در زمان ارزیابی نیز موضوع احداث اسکله و آبشیرین کن مطرح شد که هم مشکل فنی احداث داشته و هم اینکه موضوع زیستگاه حساس دریا مطرح بود.

وی افزود: به علاوه حذف آبشیرین کن و اسکله، حریم رودخانه بویرات نیز از طرح حذف شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست بوشهر توضیح داد: در ارزیابی ها پالایشگاه نفت و گاز حذف شده و تنها صنایع پتروشیمی با محدودیت های معین شده توسط دفتر ارزیابی امکان اجرایی شدن دارد.

تعهد محضری برای حذف آبشیرین کن

احمد رضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بعد از تغییرات صورت گرفته بر روی منطقه پیشنهادی مسئله ای نداشتیم، مشکل بر روی آبشیرین کن پیشنهاد شده توسط مشاور و اسکله بوده که با تعهد محضری حذف شده است.

یک عده می خواهند سرمایه گذاری نمایند، یک عده کار نمایند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از شنیدن اظهارات عنوان شده گفت: با تفاهمات صورت گرفته اسکله و آبشیرین کن نخواهیم داشت. و همچنین فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد نیز باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.

عیسی کلانتری تاکید نمود: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند که امروز خود پرسنل و کارمندان و کارکنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند. یک عده می خواهند سرمایه گذاری نمایند، یک عده کار نمایند و یک عده هم از آلودگی بمیرند!

به گزارش وبلاگ پوشه، با وجود گذشت حدود 10 سال از کلنگ زنی منطقه ویژه شمال استان بوشهر، تا امروز به دلائل مختلف، مسائل زیست محیطی آن رفع نشده و در دوراهی راه اندازی یا عدم راه اندازی معلق مانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کلانتری: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری: نگذاریم بلای عسلویه دوباره بر سر بوشهر بیاید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید