هلال ماه رمضان شامگاه این روز قابل رویت است ، رمضان 29 روزه است یا 30 روزه؟

به گزارش وبلاگ پوشه، منجم، رصدگر هلال ماه و سردبیر پیشین مجله نجوم زمان رؤیت هلال ماه رمضان 1444 و همچنین عید فطر را گفت.

هلال ماه رمضان شامگاه این روز قابل رویت است ، رمضان 29 روزه است یا 30 روزه؟

به گزارش وبلاگ پوشه، کاظم کوکرم منجم، رصدگر هلال ماه و سردبیر پیشین مجله نجوم در مورد رویت هلال ماه رمضان 1444 قمری گفت: امسال و طبق پیش بینی های نجومی، هلال ماه مبارک رمضان در شامگاه 29 شعبان مصادف با دوم فروردین 1402 خورشیدی به احتمال قریب به یقین با چشم غیرمسلح در تمام پهنه ایران رویت می شود.

وی در مورد زمان رویت آن با چشم غیرمسلح نیز گفت: لحظه غروب آفتاب در تهران در روز دوم فروردین 1402 ساعت 18:18 است و از همان لحظه تا زمان غروب ماه یعنی ساعت 19:11 امکان رویت هلال ماه وجود دارد. یعنی مکث هلال ماه 53 دقیقه است که خیلی بالاتر از رکوردهای ثبت شده قبلی رویت هلال ماه با چشم غیرمسلح است و از نظر نجومی ما را نسبت به دیده شدن این هلال مطمئن می کند.

کوکرم درباره علت رویت آسان هلال ماه در شامگاه 29 شعبان امسال توضیح داد و گفت: در نجوم اصطلاحی به نام ماه نو (new moon) داریم. به این معنا که مراکز خورشید، ماه و زمین در این لحظه با یکدیگر همراستا می شوند که البته آن موقع هلال ماه قابل رویت نیست؛ بنابراین تقریبا حداقل باید 11 ساعت از همراستایی ماه، خورشید و زمین بگذرد تا دستکم هلال ماه با تلسکوپ قابل رویت باشد. اگر 15 ساعت از این همراستایی بگذرد، با چشم غیرمسلح نیز دیده می شود. به این مدت زمان میان لحظه ما نو تا لحظه دیده شدن هلال ماه در زمان غروب خورشید به اصطلاح سن هلال می گوییم.

وی ادامه داد: سن هلال ماه رمضان 1444 قمری در لحظه غروب خورشید دوم فروردین حدود 25 ساعت است که خیلی از رکوردهای جهانی بالاتر است و سبب می شود دیده شدن این هلال نسبتا پیر و ضخیم با چشم غیرمسلح آسان باشد.

این رصدگر هلال ماه در مورد شرایط رویت هلال ماه در بقیه کشورهای منطقه و مسلمان نیز گفت: در ایران و تقریبا کل منطقه غرب آسیا رویت هلال ماه رمضان به آسانی ممکن است و به احتمال قریب به یقین همه کشورهای مسلمان همزمان با یکدیگر از سوم فروردین 1402، ماه مبارک رمضان را آغاز می کنند.

کوکرم در مورد رویت هلال ماه شوال 1444 و روز عید فطر نیز گفت: به احتمال زیاد رویت هلال ماه شوال در شامگاه 29 رمضان (30 فروردین 1402) در ایران ممکن نخواهد بود ولی در برخی کشورهای منطقه احتمال رؤیت آن می رود و بعید نیست ماه رمضان امسال در ایران 30 روزه و در عربستان 29 روزه شود.

منبع: همشهری آنلاین

به "هلال ماه رمضان شامگاه این روز قابل رویت است ، رمضان 29 روزه است یا 30 روزه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هلال ماه رمضان شامگاه این روز قابل رویت است ، رمضان 29 روزه است یا 30 روزه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید