روشی برای درمان زخم مزمن؛ 3 برابر سریع تر!

به گزارش وبلاگ پوشه، شرایط پزشکی مانند دیابت، سرطان، اختلال در گردش خون، و آسیب های ستون فقرات گاهی اوقات می توانند توانایی بدن ما را برای بهبود زخم مختل نمایند. بیماران مبتلا به این قبیل شرایط اغلب با زخم هایی روبرو می شوند که بهبود نمی یابند.

روشی برای درمان زخم مزمن؛ 3 برابر سریع تر!

وبلاگ پوشه - پژوهشگران موسسه فناوری چالمرز و دانشگاه فرایبورگ تکنیک جالبی را توسعه داده اند که زخم های مزمن را سریع تر از همواره بهبود می بخشد.

شرایط پزشکی مانند دیابت، سرطان، اختلال در گردش خون، و آسیب های ستون فقرات گاهی اوقات می توانند توانایی بدن ما را برای بهبود زخم مختل نمایند. بیماران مبتلا به این قبیل شرایط اغلب با زخم هایی روبرو می شوند که بهبود نمی یابند.

این زخم های مزمن درمان نشده به منبع عفونت تبدیل می شوند و حتی این شرایط گاهی اوقات به قطع عضو منجر می گردد که زندگی بیمار را بسیار سخت می نماید. در مطالعه ای نو، پژوهشگران مدعی بهبود سه برابر سریع تر زخم های مزمن با استفاده از جریان الکتریکی شده اند.

به گفته ماریا آسپلوند، یکی از نویسندگان مطالعه و استاد دانشگاه فرایبورگ، کشف روشی که ممکن است زخم ها را تا سه برابر سریع تر بهبود ببخشد، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت و افراد مسن که اغلب از بهبود نیافتن زخم رنج می کشند، تغییر چشمگیری ایجاد کند.

استفاده از تحریک الکتریکی برای بهبود زخم

گزارشی که در سال 2021 به وسیله Natural Library of Medicine منتشر شد، نشان می دهد که حدود 2.5 درصد از آمریکایی ها، یعنی هشت میلیون نفر تنها در آمریکا، حداقل یک بار زخم های مزمن را تجربه می نمایند.

چنین زخمی فرد را در برابر عفونت ها آسیب پذیر می نماید و اگر وی مسن باشد، خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. از این رو، درمان این زخم ها در کوتاه ترین زمان ممکن بسیار مهم است. جالب توجه است که روش نو تحریک الکتریکی پیشنهاد شده به وسیله پژوهشگران بر اساس یک فرضیه شناخته شده شکل گرفته است که به الکترواستاتیک بودن پوست انسان اشاره دارد.

این به معنای آن است که سلول های پوست ما به جریان الکتریکی حساس هستند. از این رو، هنگامی که در یک میدان الکتریکی قرار می گیرند، سلول ها احتمالا به سمت آن آغاز به حرکت می نمایند. پژوهشگران با استفاده از این فرضیه به عنوان مبنای مطالعه خود، آزمایش جالبی را انجام دادند.

آنها یک زیست تراشه حاوی سلول های پوست کشت شده با ویژگی های مشابه سلول های پوست انسان ایجاد کردند. سپس، آنها دو سلول را انتخاب نموده و روی آنها زخم ایجاد کردند. به یک سلول اجازه داده شد تا تحت یک میدان الکتریکی (200mV/MM) بهبود یابد، در شرایطی که سلول دیگر بدون تحریک میدان الکتریکی بهبود یافت.

پژوهشگران دریافتند که الکتریسیته موجب بهبودی سه برابر سریع تر سلول نخست نسبت به دیگری شده است. به گفته آسپلوند، ما توانستیم نشان دهیم که فرضیه قدیمی درباره تحریک الکتریکی می تواند برای بهبود بسیار سریع تر زخم به کار گرفته گردد.

به گفته نویسندگان مطالعه، یک میدان الکتریکی به عنوان راهنمای سلول های پوست عمل می نماید. در غیاب جریان الکتریکی، سلول ها به طور تصادفی حرکت می نمایند و از این رو، روند بهبودی کند است. اما زمانی که سلول ها به صورت الکتریکی تحریک می شوند، همه آنها در یک جهت قرار گرفته و سریع به سمت محل آسیب دیده حرکت می نمایند که در نهایت موجب بهبود سریع تر زخم می گردد.

افزون بر این، هیچ عوارض جانبی روی سلول های زخمی کشت شده به علت تحریک الکتریکی مشاهده نشد.

بهبود الکتریکی زخم می تواند به میلیون ها نفر یاری کند

آسپلوند و تیم وی بر این باورند که روش درمانی آنها می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت که به طور کلی در معرض خطر بیشتری برای تجربه زخم های مزمن قرار دارند، مفید باشد. در بسیاری از این قبیل بیماران، حتی یک بریدگی جزئی می تواند به زخم های جدی و عفونت های طولانی مدت منجر گردد.

آنها رویکرد خود را در مدل های دیابت آزمایش کردند و متوجه شدند که سرعت بهبودی در سلول های کشت شده دیابتی تحت تاثیر میدان الکتریکی افزایش می یابد. به گفته آسپلوند، با تحریک الکتریکی می توانیم سرعت بهبودی را افزایش دهیم تا سلول های مبتلا به دیابت تقریبا با سلول های سالم پوست مطابقت داشته باشند.

پژوهشگران مدعی اند که بهبود الکتریکی زخم می تواند به میلیون ها بیمار در سراسر دنیا که از زخم های مزمن رنج می برند، یاری کند. پژوهش برای بهبود هرچه بیشتر این روش درمانی و آنالیز عوامل دیگر که سلول های پوست را قادر می سازد در حضور الکتریسیته سریع تر بهبود یابند، در دستور کار پژوهشگران قرار گرفته است.

این پژوهش در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.

منبع: عصر ایران

به "روشی برای درمان زخم مزمن؛ 3 برابر سریع تر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای درمان زخم مزمن؛ 3 برابر سریع تر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید