باز هم پاسخ ابهامات امنیتی تاجیکستان به داعش رسید

به گزارش وبلاگ پوشه، با وجود سوالات جدی درباره چگونگی و انگیزه حمله به این پایگاه مرزی، کمیته دولتی امنیت ملی داعش را مسئول این حمله معرفی کرده و به نظر می رسد این مساله، سفر آسان تری را برای امامعلی رحمان در اروپا در مذاکره با طرف های غربی، رقم بزند.

باز هم پاسخ ابهامات امنیتی تاجیکستان به داعش رسید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ پوشه، طی سال های اخیر تحولات امنیتی بسکمک در تاجیکستان به وقوع پیوسته است. با توجه به فضای بسته این کشور، عدم پاسخگویی مسئولین، فقدان حضور رسانه های آزاد، عدم فعالیت هیچ گروه اپوزوسیونی و تجربیات گمراه کننده دولت این کشور، معمولا ابهاماتی جدی در این تحولات وجود داشته است. با این حال به نظر می رسد دولت تاجیکستان پاسخ خوبی برای تمام این ابهامات یافته است: داعش

حمله خونین روز گذشته (6 نوامبر) به یک پاسگاه مرزی از جمله تحولات خونین و متاثرکننده ماه های اخیر در تاجیکستان بوده است. در این رویداد بر اساس اظهارات وزارت کشور و کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، یک گروه 20 نفره مسلح و ناشناس به یک پایگاه مرزی در منطقه عشق آباد از ناحیه رودکی، که در مجاورت مرزهای تاجیکستان و ازبکستان قرار گرفته است، مورد حمله قرار می گیرد. این حمله که ساعت 3 بامداد آغاز می شود، در نهایت با آمادگی نیروهای مرزبانی تاجیکستان روبرو شده و 15 تن از مهاجمین به هلاکت می رسند. از میان نیروهای دولتی نیز به گفته مقامات تاجیک، 2 نفر کشته می شوند. در تصاویر منتشر شده توسط وزارت کشور تاجیکستان چندین خودروی سوخته و جنازه های با لباس های سیاه و افتاده بر روی زمین مشاهده می شود که نشان از درگیری سنگین نظامی داشته است.

در همین زمینه، اگرچه وزارت کشور به یک بیانیه در مورد کلیات این حمله بسنده می کند، اما مرکز مطبوعاتی کمیته دولتی امنیت ملی حوالی ساعت 12 ظهر بیانیه ای را منتشر می کند که ابعاد جدید از ماجرا در آن تعیین می شود. در این بیانیه آمده است:

این بیانیه اگرچه با پاسخ به یک سوال، تنها هویت مهاجمین مسلح را تعیین می کند و آن ها را به داعش مرتبط می سازد، اما سوالات جدی بیشتری را به وجود آورده است. نخستین و مهم ترین سوال چرایی انتخاب این پایگاه دیده بانی مرزی برای حمله است؟ در هدف های داعش انتخاب یک نقطه می تواند به جهت موقعیت استراتژیک، قرابت جغرافیایی، عدم تمرکز تدابیر امنیتی و دریافت تلفات زیاد، و حتی استفاده از اصل غافلگیری مورد توجه قرار بگیرد. با این حال در مورد این حمله می بینیم هیچ کدام از موارد مذکور لحاظ نشده و با تلفات 15 کشته در مقابل 2 کشته، در حقیقت یک شکست سنگین نصیب مهاجمین شده است.

از طرف دیگر این سوال جدی مطرح می شود که یک گروه 20 نفره با چنین شرایطی چگونه در طول 3 روز صدها کیلومتر راستا را در خاک تاجیکستان طی کرده و بالاخره این نقطه را انتخاب می کند و به آن حمله می برد، و هیچ یک از نیروهای امنیتی تاجیکستان با آن ها روبرو نمی شود. اما در لحظه حمله شاهد آن هستیم که با آمادگی کامل نیروهای نظامی مرزبانی تاجیکستان روبرو شده و همگی کشته و یا دستگیر می شوند؟

البته باید اشاره داشت که به عقیده تحلیل گران غربی، با وجود ابهامات جدی، الگوی حملات داعش به مراکز دولتی در آسیای مرکزی که تا پیش از این در دیگر جمهوری های آسیای مرکزی (به جز تاجیکستان) مشاهده شده بود، در این حمله انطباق بیشتری یافته است.

به هر ترتیب، داعش بار دیگر پاسخ ابهامات جدی در مورد این حمله مشکوک تروریستی در تاجیکستان بود. پیش از این نیز شاهد چنین موارد مشابهی با ابهامات جدی در تاجیکستان بوده ایم. چند ماه پیش در فاجعه زندان خجند که منجر به کشته شدن ده ها نفر، از جمله شماری از مخالفین سیاسی برجسته دولت و از اعضای حزب نهضت اسلامی در زندان شد، باز هم داعش حلال مسائل شد.

تنها استثنا در این زمینه، ماجرای حمله به گردشگران خارجی در جنوب تاجیکستان (منطقه دنغره) در سال 2018 بود. در این حمله، در حالی که داعش رسما مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و حتی ویدئوی بیعت مهاجمین با ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه تروریستی را منتشر کرده بود، دولت تاجیکستان تلاش زیادی برای مرتبط کردن مهاجمین و حمله تروریستی مذکور با حزب نهضت اسلامی و البته جمهوری اسلامی نمود. البته پاسخ به سوالات مربوط به این حمله به زودی در رسانه ها منتشر شد و دولت تاجیکستان وادار به عقب نشینی از موضع خود شد.

اکنون نکته دیگری که مورد توجه قرار گرفته است تاثیر این حمله بر سفر امامعلی رحمان در اروپا است. در حالی که مخالفین در صدد برگزاری اعتراضاتی در اروپا علیه سفر رحمان هستند و کشورهای غربی نیز آماده پرسیدن سوالاتی جدی در زمینه حقوق بشر، زندانیان سیاسی، آزادی رسانه ها، عملکرد اقتصادی دولت و موارد اینچنینی بودند، به نظر می رسد محور گفت و گوها با این حادثه تغییر کرده و فضا برای امنیتی کردن موضوعات سیاسی فراهم شود. طبیعتا در چنین شرایطی دولت تاجیکستان می تواند به خوبی بر روی تحکیم پیوندهای امنیتی با شرکای غربی و تداوم دریافت کمک های توسعه ای مانور بدهد.

با این حال یک پیشرفت جدی را می توان در ماجرا حمله به پایگاه مرزی در موضع گیری دولت تاجیکستان مشاهده کرد. در وهله نخست همین که نوک پیکان حملات و اتهامات دولت به سمت حزب نهضت اسلامی نیست و همچنان مساله ای درباره این گروه سیاسی میانه رو مطرح نشده است، به عقیده تحلیل گران یک پیشرفت جدی در جریان موضع گیری های سیاسی دولت تاجیکستان محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "باز هم پاسخ ابهامات امنیتی تاجیکستان به داعش رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم پاسخ ابهامات امنیتی تاجیکستان به داعش رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید