20 کشور اول جدول صادراتی صنایع دستی ایران

به گزارش وبلاگ پوشه، صادرات صنایع دستی به گفته معاون صنایع دستی کشور با وجود شرایط سخت مالی و سنگ اندازی های امریکا با رشد 3درصدی رو به رو شده است.

20 کشور اول جدول صادراتی صنایع دستی ایران

به گزارش وبلاگ پوشه، متن گفت وگوی معاون صنایع دستی کشور با روزنامه ایران به توضیح زیر است:

آنطور که پویا محمودیان به ایران می گوید صادرات صنایع دستی همچنان به امریکا ادامه دارد. صادرنمایندگان چمدانی توانسته اند 99 میلیون دلار صنایع دستی را به صورت چمدانی به خارج صادر نمایند. این سوای صادرات 289 میلیون دلاری براساس آمار گمرکات ایران است.

با وجود این رشد، گرانی مواد اولیه و هزینه حمل و نقل به یکی از مهمترین چالش های این حوزه تبدیل شده است. با محمودیان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی گفت و گویی انجام دادیم که می خوانید.

بحث را از تحریم ها و تأثیر آن روی صادرات صنایع دستی آغاز می کنیم. به نظر می رسد که تحریم ها فرصت صادرات بیشتری را برای صادرنمایندگان ایجاد نموده است آیا در زمینه صنایع دستی هم وضعیت به این صورت است؟

بله. ما سال 97را براساس آمار رسمی گمرک با بیش از 289 میلیون دلار صادرات پشت سر گذاشتیم. بنابراین نسبت به مدت مشابه سال قبل، سه درصد رشد داشته ایم. این درحالی است که صادرنمایندگان ما هم مثل سایر صادرنمایندگان کالاهای غیرنفتی تحت فشار های شرایط حاکم بر فضای اقتصاد کشور بودند، با این حال توانستیم روند رشد مثبت را ادامه بدهیم. امیدوارم در سال 98 که سال رونق فراوری است در زمینه صادرات دستاوردهای بهتری داشته باشیم.

تحریم ها مانع حضور هنرمندان صنایع دستی یا صادرات در مجامع بین المللی نیست؟

نه. ما هفته گذشته در نمایشگاه فاین کرفت حاضر شدیم. ایران برای اولین بار با وجود تحریم ها توانست در این نمایشگاه حضور پیدا کند. فضای نمایشگاه رایگان در اختیار ما نهاده شد و 10 هنرمند شاخص ما توانستند در یک فضای بزرگ صنایع دستی فاخر کشور را به نمایش بگذارند. این نمایشگاه در مرکز هنری گران پاله (کاخ بزرگ) در شانزه لیزه برگزار گردید.

چه اقلامی به امریکا صادر می کنیم؟

چیزهایی که می توان با حجم منطقی صادر کرد. مثلاً زیورآلات دستی و سنتی خیلی زیاد به امریکا صادر می گردد و بسیار هوادار دارد. منسوجات دستبافت مثل رومیزی ها، روتختی ها، پرده ها و پارچه های قلمکار که در طراحی پوشاک کاربرد دارد هم به این کشور صادر می گردد. در کل اقلامی که قابلیت حمل چمدانی دارد مسئله ای برای صادر کردن به این کشور ندارد.

مهمترین بازارهای صنایع دستی ایران چه کشورهایی هستند؟

عراق در صدر این کشورها واردنماینده صنایع دستی ماست.همچنین بعضی از محصولات صنایع دستی ما نیز از عراق به سایر کشورها ری اکسپورت می گردد. البته این اتفاق تنها به عراق محدود نمی گردد، این پروسه در امارات هم اتفاق می افتد.

یعنی کشورهای عربی از ما می خرند و احتمالاً گرانتر به کشورهای دیگر می فروشند؟

نه. از آنجا ممکن است به عنوان یک پایگاه استفاده نمایند. مثلاً خیلی از صادرات ما که به دوبی می رود از آنجا می تواند دو مرتبه ری اکسپورت گردد به کشوری مثل کانادا یا امریکا و ...

بعد از عراق صنایع دستی ما به چه کشورهایی صادر می گردد؟

افغانستان، ترکیه، پاکستان، امارات متحده عربی، آلمان، جمهوری آذربایجان، قطر، قزاقستان، ترکمنستان، روسیه، عمان، هلند، هند، گرجستان، امریکا، ارمنستان، کویت، دانمارک و برزیل بیست کشوری هستند که عمده صنایع دستی ما به این کشورها صادر می گردد.

صادرات ما به این کشورها شامل چه صنایع دستی می گردد؟

مهمترین صادرات ما شامل زیرانداز و گلیم می گردد، چون به لحاظ نقـش، سایز و قیمت بسیار رقابت پذیر است، همچنین ابعاد آنها مناسب با زندگی های امروزی طراحی شده است. مبلمان چوبی و دست ساز ما نیز یکی از رشته های است که در گروه کالاهای صادراتی صنایع دستی، صندلی ویژه ای دارد. سفال، سرامیک، شیشه و زیورآلات سنتی که دست ساز هستند هم در صنایع دستی مورد قبول بازارهای جهانی قرار دارند.

با کشورهایی که به لحاظ سیاسی مشکل نداریم هم صنایع دستی به صورت چمدانی صادر می گردد؟

ببینید ماهیت کار بعضی از صنایع دستی صادرات چمدانی است. ما اینجا با دو گروه رو به رو هستیم، یکی توریست های خارجی و ایرانیان مقیم کشور های دیگر -که صنایع دستی را به عنوان سوغات و هدیه می برند- یکی هم صادرنمایندگان. در این زمینه هم دو جور صادر نماینده داریم، یکی صادرنمایندگانی که نمی توانند اقلام صادراتی شان را به دلیل حجم زیاد و بسته بندی ها به صورت چمدانی از مرز صادر نمایند.

مثل سفالی که به عراق می رود؟

بله. این اقلام از مبادی رسمی صادر می شوند. صادرنماینده هایی هم داریم که به صورت مسافری و چمدانی محصولاتشان را صادر می نمایند. این صادرنمایندگان سوای گردشگران و توریست ها هستند. ما صادرنمایندگان چمدانی 18 استان را شناسایی کردیم. براساس اظهارنامه های صادراتی آنها 99.7 میلیون دلار در سال گذشته صادرات داشته اند. این عدد غیر از 289 میلیون دلار صادرات رسمی براساس آمار گمرک بود.

ظاهراً عبای بوشهر در کشورهای حوزه خلیج فارس مشتری دارد؟بله. عبای فاخر ما از بوشهر به صورت چمدانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس می رود. به دلیل جنس، پشم شتری که عبا از آن بافته می گردد، تکنیک بافت و کیفیت، عباهای بوشهری مشتریان خاصی در این کشورها دارد؟

تحریم ها به افزایش صادرات صنایع دستی و درآمد هنرمندان منجر شد اما مهاجرت بخشی از تجار فراورینماینده این حوزه را هم در پی داشت!ما در بسیاری از روستاها از جمله خراشاد در خراسان جنوبی، گلپورگان در سیستان و بلوچستان یا فش در کرمانشاه مهاجرت معکوس داشتیم. روستای فش روستای ملی ساز سازی است. در روستاهایی که صنایع دستی در کنار بومگردی نهاده شده است هم با مهاجرت معکوس رو به رو هستیم.

نه. منظور من تاجران شناخته شده این حوزه هستند!البته این بد نیست که تجار و بازرگانان ما در حوزه صنایع دستی در اینجا فراوری نمایند و در کشورهای خارج بفروشند و دفتر فروش داشته باشند.

من خبر دارم که کارگاه های فراوریی با هنرمندان نقره کار از اصفهان به ترکیه رفته اند؟در یک مقطعی کارگاه ها به خارج رفتند ولی الآن این اتفاق نمی افتد. ما سعی کردیم با توجه به حمایتی که از یک سری از اقلام ها بویژه در دست ساخته های نقره و طلا داریم، هنرمندان و فراوری نمایندگان را در کشور حفظ کنیم. ببینید ما زمانی که هفت رشته را برای ثبت نشان جغرافیایی در WIPO (سازمان جهانی مالکیت فکری) ثبت کردیم، براین باور بودیم که همان طور که باید از رشته های صنایع دستی به عنوان سرمایه های جمهوری اسلامی دفاع کنیم، باید از هنرمندان و صنعتگران هم حفاظت کنیم.

گذر سنگفرش شدن خیابان نجات اللهی چگونه عملی شد؟

ما پارسال پیشنهادی مبنی بر نام گذاری خیابان استاد نجات اللهی به نام گذر صنایع دستی دادیم. این پیشنهاد بعد از پیگیری های بسیار و همکاری خوب شورای شهر به تصویب رسید.

چرا این خیابان را انتخاب کردید؟

منطقه شش منطقه ای فرهنگی است. این خیابان هم از دیرباز محل فروش و فروشگاه های صنایع دستی است. کافی شاپ های آن هم محل حضور جوانان است. ما می خواهیم با پررنگ کردن این خیابان، مراکز سایر استان ها را هم برای ایجاد چنین گذرگاه هایی تشویق کنیم. به دنبال آن هستیم تا این خیابان یکی از مقاصد گردشگرانی گردد که به ایران می آیند. شاید آنها نتوانند در فرصتی که دارند به تمام ایران سر بزنند، بنابراین این فرصت را در خیابان نجات اللهی پیدا می نمایند تا هم با تمام صنایع دستی کشور آشنا شوند هم سوغات هر استانی را که می خواهند تهیه نمایند. انشالله در گام دوم با موافقت شورای شهر خیابان سنگ فرش می گردد.

پس ما بزودی شاهد توقف تردد بالای خودرو در خیابان هستیم؟

قرار است که چنین اتفاقی بیفتد. امیدوارم که سنگ فرش شدن این خیابان هم مورد تصویب شورای شهر قرار گیرد. چندین خانه متعلق به پهلوی اول و دوم هم شناسایی شده که قرار است کاربری های این خانه ها نیز فرهنگی و هنری گردد که این کاربری ها هم به نفع صنایع دستی و هنرمندان کشور ما خواهد بود.

این خانه ها متعلق به بخش خصوصی است یا دولتی؟

بخشی از آن مالک خصوصی دارد بخشی هم متعلق به شهرداری است.

با توجه به اینکه مهمترین بازار فروش، استان های کم برخوردار ودور از تهران هستند آیا استان های دیگر هم سهمی از خیابان نجات الهی دارند؟

ما می خواهیم خیابان استاد نجات اللهی(ویلا) خیابانی بگردد که تمامی صنایع دستی 31 استان در آن به معرض نمایش و فروش گذاشته گردد. با همکاری شهرداری منطقه 6 به دنبال ایجاد شرایطی هستیم که علاوه بر صنایع دستی شهرهای بزرگی چون اصفهان و شیراز، هنر دست مردم سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و... هم به فروش برسد.

منبع: میراث آریا

به "20 کشور اول جدول صادراتی صنایع دستی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 کشور اول جدول صادراتی صنایع دستی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید