خروج بریتیش پترولیوم از عراق پس از 100 سال

به گزارش وبلاگ پوشه، وزیر نفت عراق خروج شرکت بریتیش پترولیوم از این کشور را پس از 100 سال فعالیت و سرمایه گذاری در میادین نفتی عراق خاطرنشان کرد.

خروج بریتیش پترولیوم از عراق پس از 100 سال

به گزارش گروه مالی وبلاگ پوشه به نقل از اویل پرایس، احسان عبدالجابر وزیر نفت عراق اظهار داشت شرکت بریتیش پترولیوم در نظر دارد از عملیات های اکتشاف و فراوری در این کشور خارج گردد.

وی اضافه نمود شرکت لوک اویل، دومین فراوری کننده عظیم نفت در روسیه هم میخواهد سهام خود در میدان نفتی قرنه غرب 2 را به شرکت های چینی بفروشد.

طبق گفته عبدالجابر، فضای فعلی سرمایه گذاری در عراق برای نگه داشتن شرکت های عظیم بین المللی مناسب نیست. صحبت از تمایل بریتیش پترولیوم برای ترک سرمایه های خود در دومین فراوریکننده عظیم اوپک، مطلب نوی نیست.

وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش داد بریتیش پترولیوم در فکر فروش سرمایه های خود در عراق از جمله سومین میدان نفتی عظیم دنیاست. بریتیش پترولیوم بر روی طرحی برای ایجاد یک شرکت نو به همراه شرکت ملی نفت چین و شرکت نفت بصره کار می نماید.

توقف عملیات های بریتیش پترولیوم در عراق حاکی از تمایل این شرکت برای حرکت به سمت انرژی های پاک است. این شرکت عظیم انرژی حدود 100 سال است در عراق کار می نماید.

حضور بریتیش پترولیوم در عراق در دهه 1920 در کرکوک شروع شد. این شرکت به عراق در فراوری و صادرات نفت از میدان نفتی باباگورگور که در آن موقع عظیمترین میدان نفتی دنیا بود یاری کرد.

میدان نفتی رمیله، سومین میدان عظیم دنیا، طبق گفته بریتیش پترولیوم حدود 17 میلیارد بشکه ذخایر نفتی دارد. این شرکت به اسم اپراتور این میدان روزانه 1.5 میلیون بشکه فراوری داشت که حدود یک سوم فراوری نفت خام در عراق را تشکیل می داد.

لوک اویل هم 75 درصد از میدان قرنه غرب 2 را در اختیار دارد و 25 درصد باقی متعلق به شرکت نفت شمال (NOC) است. قبل از اینکه همه گیری کرونا طرح های سرمایه گذاری و فراوری شرکت های عظیم نفتی را معلق کند، لوک اویل قصد داشت فراوری خود در این میدان را از 400 هزار بشکه به 480 هزار بشکه در روز برساند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خروج بریتیش پترولیوم از عراق پس از 100 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج بریتیش پترولیوم از عراق پس از 100 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید