جزئیات معاملات جدید عملیات بازار باز

به گزارش وبلاگ پوشه، پیرو اطلاعیه روز یک شنبه 9 آذر ماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، چهار بانک در مهلت معین شده سفارش های فروش اوراق بدهی دولتی به وسیله ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش 61.9 هزار میلیارد ریال را به وسیله سامانه بازار بین بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

جزئیات معاملات جدید عملیات بازار باز

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید 14 روزه بود. در مجموع، بانک مرکزی با تزریق 47.4 هزار میلیارد ریال نقدینگی با حداقل نرخ 19.5 درصد به بانک های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 37.7 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهار شنبه 12 آذرماه انجام شد.

همچنین، در هفته جاری یک بانک در دو نوبت از اعتبارگیری قاعده مند به ارزش 1.2 هزار میلیارد ریال استفاده کرد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده نمایند.

ذکر این نکته لازم است که بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد احتیاج بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می نماید. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش بینی شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، به وسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می گردد.

متعاقب اطلاعیه یاد شده، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت معین شده به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز

به "جزئیات معاملات جدید عملیات بازار باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات معاملات جدید عملیات بازار باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید