تورم ثروتمندان 7 درصد کمتر از فقرا

به گزارش وبلاگ پوشه، مرکز آمار می گوید: نرخ تورم و افزایش قیمت مواد غذایی و خوراکی و دخانی در ماه مرداد نسبت به ماه قبل از آن (تیرماه) 6 درصد کاهش یافته است.

تورم ثروتمندان 7 درصد کمتر از فقرا

به گزارش ایلنا، طبق گزارش مرکز آمار ایران و بر اساس اعداد، تورم در میان دهک بالای ثروتمند به پایین ترین دهک درآمدی، در مردادماه سال جاری به 7 واحد درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه کل کشور در مرداد ماه 1401 برابر 41.5 درصد است که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه 39.5 درصد برای دهک دهم (ثروتمند) تا 46.4 درصد برای دهک اول (کم درآمدترین) نوسان دارد که یک فاصله تورمی بین تورم دهک ثروتمند با تورم دهک فقیر قابل توجه (بیش از 7 درصد) را نشان می دهد. این آمار گویای این است که کم درآمدترین ها در ایران بیشترین نرخ تورم و ثروتمندان کمترین نرخ تورم را در شرایط تورمی موجود تجربه می نمایند.

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بین56.4 درصد برای دهک پنجم و ششم تا 58.7 درصد برای دهک اول است. بعلاوه آمار مذکور در خصوص گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات بین 31.9 درصد برای دهک پنجم و ششم تا 35 درصد برای دهک دهم است.

براساس این گزارش، نرخ تورم و افزایش قیمت مواد غذایی و خوراکی و دخانی در ماه مرداد نسبت به ماه قبل از آن (تیرماه) 6 درصد کاهش یافته است.

فاصله تورمی در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است و در گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

منبع: فرارو

به "تورم ثروتمندان 7 درصد کمتر از فقرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم ثروتمندان 7 درصد کمتر از فقرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید