آمار نشر اردیبهشت ؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک

به گزارش وبلاگ پوشه، به گزارش خبرنگار خبرنگاران ، اردیبهشت ماه، به علت برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ بزرگترین رویداد فرهنگی کشور برای علاقه مندان به کتابخوانی به بهار کتاب و فعالان نشر معروفیت پیدا نموده است. اردیبهشت ماه امسال با برپایی سی و چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با دو بخش فیزیکی و مجازی میزبان 2700 ناشر داخلی بود. بعضی از مزایای نمایشگاه مجازی کتاب استفاده کردند و با سفارش کتاب های خود به ناشران و کتاب فروشان، بخشی از سهم خرید نیمه نخست سال را از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خریداری کردند، تجربه حضور کتاب فروشان در این رویداد بین المللی نقطه عطفی بود که به گفته مسئولان همه زنجیره صنعت نشر از آن سود بردند.

آمار نشر اردیبهشت ؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک

طبق آمار مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت ماه سال 1402 حدود 10 هزار و 132 عنوان کتاب در شمارگان 8 میلیون و 618 هزار و 830 نسخه منتشر شد که در این آمار سهم هزار و 763 عنوانی کتاب های ادبیات بیش از سایر حوزه ها بود. کتاب های حوزه کودک و نوجوان با هزار و 625 عنوان در رتبه دوم قرار گرفته است و رتبه های سوم و چهارم در اختیار کتاب های یاری درسی و علوم اجتماعی با هزار و 330 و هزار و 290 عنوان است.

فراوری 1054 اثر تألیفی در مقابل 571 اثر ترجمه در حوزه کودک طی ماه اردیبهشت ماه نیز از نکات قابل تأمل آنالیز آماری این ماه است.

آنالیز این آمار نشر اردیبهشت ماه نشان می دهد در این ماه، آثار تألیفی بر آثار ترجمه شده غلبه داشته به طوری که از 10 هزار و 312 عنوان حدود 7 هزار و 199 عنوان تألیفی و 2 هزار و 933 عنوان در قالب ترجمه منتشر شده است؛ بعلاوه ناشران استان تهران با 7 هزار و 68 عنوان درصدر ناشران استانی پُرکار اردیبهشت ماه قرار دارند.

براساس اطلاعات سایت مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سهم کتاب های چاپ نخست حدود 6 هزار و 432 عنوان و کتاب های چاپ دوم در این ماه 3 هزار و 700 عنوان است.

بعلاوه شمارگان کل کتاب ها 8 میلیون و 614 هزار و 830 نسخه و جمع میانگین شمارگان کتاب های دومین ماه سال 850 نسخه است، میانگین قیمت کتاب ها نیز در اردیبهشت 1402 حدود 114 هزار تومان ثبت شده است.

در خاتمه باید گفت با توجه به آمار و ارقام منتشر شده و مقدار فروش 401 میلیارد تومانی کتاب در نمایشگاه کتاب سی و چهارم، بعلاوه اندوخته درخور توجه ناشران برای فراوری آثار تازه، می توان پیش بینی کرد که صنعت نشر کشور در ماه های پیش رو با تمرکز و هدف گذاری بر فراوری کتاب های پُرمخاطب، بازار پُررونقی را خواهد داشت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "آمار نشر اردیبهشت ؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار نشر اردیبهشت ؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید